Vytisknout
Kategorie: Novinky

2 Fórum TO

V úterý 14. května 2019 předala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ocenění vítězům soutěže Pečující roku. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v rámci odborné konference Fórum rodinné politiky, která probíhá ve dnech 14.–15. května 2019 v brněnském hotelu Cosmopolitan Bobycentrum.

Účastníci soutěže, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo letos poprvé, byli nominování ve třech kategoriích: péče o seniora staršího 65 let, péče o člověka s postižením nebo dlouhodobě nemocného mladšího 18 let a péče o člověka s postižením nebo dlouhodobě nemocného staršího 18 let. 
 

„Cílem této soutěže bylo ocenit neformální rodinné pečující. Lidi, kteří jsou pro většinovou společnost často neviditelní – dochází do zaměstnání, starají se o domácnost jako všichni ostatní, navíc ale věnují energii ještě péči o své blízké, často na úkor vlastního odpočinku. Neformální péče se v České republice týká až dvou milionů lidí, tedy každého pátého. Přestože se jedná o velmi potřebnou a zároveň psychicky i finančně vyčerpávající práci, často zůstává opomíjena a neohodnocena. Uspořádat soutěž Pečující roku jsme se rozhodli mimo jiné i proto, abychom na tuto společenskou problematiku upozornili,“ řekla ministryně Maláčová.

 Z došlých nominací rozhodla odborná porota o vítězích jednotlivých kategorií následovně: 

Neformální péče, tedy péče o seniory, blízké s postižením nebo o dlouhodobě nemocné, je v Česku stále okrajové téma. Soutěž Pečující roku, kterou MPSV uspořádalo letos poprvé, má na tento fakt upozornit a na konkrétních příbězích neformálních pečujících ukázat, že si zaslouží uznání společnosti.

 

Zdroj: Tisková zpráva